LTEN
Versija neįgaliesiems

Edukacinės programos

 

 

                                       2021 m.  edukacinės programos

                                        I  „Parubeži žemaitę“                                                             

Kategorijos:  Etninė kultūra

Skirta klasėms: 4 – 12 kl. ir suaugusiems.

Programos kaina: - 1 val. - 80 eurų

Renginio trukmė: 60 min.

Galimas mokinių ir juos lydinčių asmenų skaičius vienoje teikiamoje  paslaugoje: 10 - 30

   Aprašymas

 Pirmuoju edukacinės programos „Parubeži žemaite“ metu dalyviai supažindinami su  Žemaičių Naumiesčio seniūnijos  istorija - Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos rubežiumiu, iškiliomis asmenybėmis, kultūros paveldu ir miestelyje esančiais kultūros paveldo objektais. Antroje dalyje dalyviai  supažindinami su parubežio žemaičių šokiais, dainomis, žaidimais, svečiai kviečiami aktyviai dalyvauti. Vėliau, pasitelkus muziką, bei informaciją pritaikius pagal  amžiaus grupes, pristatomas  parubežio žemaičių  kostiumas ir kulinarinis paveldas.

 Edukacinė programa ženkliai prisideda prie Pamario krašto etnokultūros puoselėjimo, tradicijų autentiškumo, pažinimo, išsaugojimo bei perdavimo vaikams ir jaunimui.

Programą veda  Degučių kaimo folkloro kolektyvas “Pilutė”

Kontaktai: Degučių kaimo folkloro kolektyvo vadovė Adma Baltutienė

Tel. 8-650-78091, el. p. adma59@inbox.lt

                           II  „Parubežio krašto jaunimo žaidimai ir pramogos      

Aprašymas

   Edukacinės programos „Parubežio krašto jaunimo žaidimai ir pramogos“ metu dalyviaisusipažins su tradiciniais Žemaičių Naumiesčio vietovės, kaip parubežio krašto, žaidimais ir pramogomis, jų įvairove.  Dalyvaus individualiose ir komandinėse žaidimų rungtyse, mokysis pasidaryti priemones žaidimams, pasigaminti ir muzikuoti šiaudo, žąsies plunksnos arba nendrės birbynėmis. Žaidimai paprasti ir visiems prieinami: nereikalauja sudėtingų įrankių bei prietaisų, didžiulių aikščių. Daug žaidimų baigiasi pralaimėjusio žaidėjo nubaudimu, švelnesnis nubaudimo būdas žaidimuose buvo fantų ėmimas ir išsipirkimas. Pagrindinis  jaunimo žaidimų įrankis yra  lazda. Lazda buvo artimas didžiojo žaidimų sumanytojo piemenėlio pagalbininkas. Neatsitiktinai ir edukacinėje programoje gausu žaidimų su lazdomis: „Apsivertimas aplink lazdą“, „Šuolis per lazdą“, „Šuoliavimas su lazda“, „Rankų jėgos bandymas“ ir kt. Kiti populiarūs žaidimai: „Vilkeliai“, „Meškeriotojas“, „Žvejyba“, „Meškos šovimas“, „Paukščio plunksnos metimas“, „Lindimas per lanką“, „Kojūkai“, „Švytuoklė“, „Avinėlių grumtynės“, „Katinai“, „Pokštai užrištomis akims“, „Lankų varymas“ ir kt. Pagrindinis programos tikslas- siekti dvasinio ir fizinio tobulėjimo , ugdyti teigiamą ir kūrybišką santykį į etninę kultūrą.

Programą veda Degučių kaimo folkloro kolektyvas “Pilutė”

Kontaktai: Degučių kaimo folkloro kolektyvo vadovė Adma Baltutienė

Tel. 8-650-78091, el. p. adma59@inbox.lt

                    III. Edukacinė programa  „Senųjų amatų mokyklėlė“

Kategorijos:  Etninė kultūra

Skirta mokiniams ir suaugusiems

Kaina dalyviui  3 eurai

Trukmė: 60 min.

Galimas skaičius 4 – 26

                       I. „Rangė - tik Žemaitijos merginų galvos puošmena“

   Aprašymas    

Edukacinės programos dalyviai išsiaiškina, kas gi yra tos  gražiausios rangės – karūnos.                                                                            Į vieną karūną susiūdavo kelias skirtingo pločio ir spalvų ranges.  D.Poška rašė, jog su karūnomis dar XIX a. pradžioje žemaičių nuotakos ėjo  į jungtuves. Rangė - tik Žemaitijos merginų galvos puošmena.

  Jas pynė įvairiais būdais korelių raštu iš šilkinių vienspalvių ar margų kaspinų, juostų. Ranges darydavo įvairiai, kokiais būdais ir kaip sužinosite atvykę į Žemaičių krašto etnokultūros centrą.

      Edukatorė Viktorija Jurkšaitienė

                      II.  „ Pilkųjų akmenų burtai“ 

Aprašymas

Pagrindiniai programos  uždaviniai: ugdyti norą sužinoti akmens istoriją, padėti vaikams suprasti gamtos poveikį žmogui ir žmogaus poveikį gamtai, mokyti pajusti akmens grožį. Kiekviena šeima turi kokių nors akmeninių statinių. Jų įvairovė gana didelė – nuo senovinių akmeninių tvartų, šulinių iki šiuolaikinių baseinų, įvairių papuošimo elementų. Nuo senų laikų atsimename burtų ir prietarų, susijusių su akmenimis. Keletas įdomesnių: 1.Prie namo slenksčio dedamas didelis plokščias akmuo saugo namus nuo blogio, vagysčių, piktos akies.  2. Nakčiai prie galvos padėtas akmuo apsaugo nuo blogų sapnų.

 Kūrybiškumo galia slypi kiekviename žmoguje, o kūrybos poreikis – vienas iš svarbiausių. Programos dalyviai galės susikurti savo talismaną (paveiksliuką) iš akmenukų, džiovintų žolelių, pagaliukų ir kitų gamtinių medžiagų. 

Pastaba: dalyvių skaičius: neribotas.   

Edukatorė - Adma Baltutienė

                           III.    „Žilvičio paslaptys“

  Aprašymas

Edukacinėje pamokoje pasakojama kaip paruošti  karklų vyteles, beržų šakelių, pynimo priemones ir būdus, kurie buvo naudojami senovėje ir išlikę iki šių dienų. Mokymas pinti iš vytelių, beržų šakelių, įvairius  dirbinius. Gaminį dalyvis išsineša su savimi.                                                                                                                                                                                                                                                                         Edukatorės – Viktorija Jurkšnaitienė  ir  Adma Baltutienė          

                             IV.    „Lietuviškas rūtų darželis“

     Aprašymas

   Valstiečiai ir miestelėnai tiesiog neįsivaizdavo savo gyvenimo be dekoratyvinių medžių ir krūmų, sodo, gėlių darželio, daržo, kambarinių gėlių. Visi šie augalai turėjo savo paskirtį. Senieji Lietuvos darželių augalai: kvapnūs, puošnūs, gydantys.  Edukacinio užsiėmimo metu supažindinsime su  Lietuviško darželio augalais ir jų naudojimu. Užsiėmimo pabaigoje verdamos ir ragaujamos  nuostabaus kvapo žolelių arbatos.                                                                                                                                                                                                                Edukatorė – Adma Baltutienė                            

                                 V.  “Kalvės paslaptys“

      Aprašymas

 Edukacinė programa vykdoma gamtoje, kalvio sodybos kieme ir sode (Sodų g. 5,  Žemaičių Naumiesyje, Šilutės r. ) . Etnografinė sodyba, seni pastatai, sodas su senomis obelimis sukuria jaukumo įspūdį . Visų pirma vaikai supažindinami su ,,Senovinių žemės ūkio padargų“ ir autentiškos ,,Parubežio kalvės“ ekspozicijomis. Žemės ūkio padargų ekspozicija įrengta senovinėje daržinėje, o kalvė autentiškame pastate veikė jau nuo XIX amžiaus vidurio.

 Papasakojama apie žemės ūkio padargų paskirtį ir jų gaminimą. Duosime pabandyti vaikams ,,pasukti“ spragilą, paminti kalvio dumples, ,,paskambinti" plaktuku į didžiulį 150 kg. kalvio priekalą. Kalvėje dar pamatysite įvairių kalvio įrankių ir dirbinių, sužinosite apie jų paskirtį, išgirsite pasakojimų apie stebuklingus arklio batus - pasagas. 

 Vėliau dalyviai mokomi senovinių vaikų ir piemenų žaidimų, ratelių bei dainelių. Piemenaudavo vaikai nuo 7 iki 13, 14 metų, priklausomai nuo fizinio pajėgumo. Vėliau tapdavo pusberniais ar pusmergėmis. Ištisas dienas nuo pavasario iki vėlyvo rudens piemenukai praleisdavo prie bandos. Todėl susibūrę prasimanydavo visokiausių žaidimų, išdaigų, dainuodavo iš kitų išmoktas ir savo sukurtas daineles ir talaluškas, kurių ir jus pamokysime. Programa bus vykdoma šiltuoju metų laiku. Priklausomai nuo metų laiko (kokie augalai tuo metu tinkami) išmokysime pasidaryti švilpynę iš žilvičio (pavasarį, kai lengvai atsilupa žievė), ,,plerpynę“ iš pienės žiedo kotelio, lumzdelį ar skudutį iš skėtinių augalų žiedstiebių. Yra daugybė mums žinomų žaidimų ir dainelių, kuriuos ir mes patys dar žaidėme vaikystėje, o dabar jie jau primiršti.

 Ir dar viena maloni atrakcija - piemenukų ,,kugelio" kepimas laužo žarijose. Tai pačiai vaikų grupei, apsilankančiai antrą ar trečią kartą, parinksime kitokių žaidimų ir dainelių programą. Edukacinės programos turinį, atsižvelgiant į užsakovų pageidavimus bus galima koreguoti atsižvelgiant į metų laiką ir tuo metu aktualias kalendorines šventes - Velykas, Atvelykį, Žolines, Mykolines (derliaus nuėmimo pabaigą), Jurgines ir kt. 

Edukatoriai -  Žemaičių krašto etnokultūros centro darbuotojai 

     

                                                                                              

 

 

 

 
Informacija atnaujinta: 2021-05-12